Działania

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W ramach inicjatywy podjęliśmy dotychczas następujące działania:

  • Zorganizowaliśmy serię spotkań dyskusyjnych, w których oprócz członków społeczności akademickiej brali udział również pracownicy organizacji pozarządowych, przedstawiciele związków zawodowych i dziennikarze. Podczas dyskusji i spotkań warsztatowych podjęto tematy sytuacji społeczno-ekonomicznej studentów i pracowników naukowych, przejrzystości procedur finansowania badań, społecznej odpowiedzialności uniwersytetu i jego misji. (Marzec 2011).
  • Zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję naukową Problemy nauki i szkolnictwa wyższego w czasach reform w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obecnie pracujemy nad dedykowanym numerem recenzowanego półrocznika Praktyka Teoretyczna z tekstami z konferencji. (Konferencja odbyła się w czerwcu 2011, publikacja ukaże się na początku 2013 roku). Więcej o konferencji.
  • W roku akademickim 2011/2012 uruchomiliśmy w Warszawie seminarium badawcze dotyczące społeczno-kulturowych problemów współczesnego uniwersytetu. Wkrótce rusza druga seria spotkań seminarium. Więcej o seminarium.
  • Zorganizowaliśmy pokaz filmu The PhD Movie oraz dyskusję na temat sytuacji doktorantów, w której wzięły udział m.in. socjolożki dr hab. Małgorzata Jacyno i dr Izabela Wagner. (Kwiecień 2012). Więcej o wydarzeniu.
  • Włączyliśmy się w prace inicjatywy Obywatele Nauki, pracujemy wraz z nimi nad projektem „Paktu dla Nauki”. Więcej o inicjatywie.
  • Przygotowujemy pierwsze w naszym kraju zakrojone na szeroką skalę socjologiczne, eksploracyjne, jakościowe badanie polskiego środowiska naukowego. Stawiamy sobie szereg pytań badawczych o społeczno-kulturowe uwarunkowania studiowania i pracy akademickiej w Polsce, z których kluczowe pytanie brzmi: Co sprawia, że członkowie środowiska akademickiego działają lub nie działają kolektywnie na rzecz poprawy warunków zdobywania i wytwarzania wiedzy na uczelniach?. Badanie jest realizowane w trzech polskich miastach i ośrodkach akademickich przez trzy samodzielne, lecz zarazem ściśle współpracujące ze sobą zespoły badaczy. W kwietniu 2012 w Warszawie odbył się dwudniowy warsztat badawczy, na którym spotkały się lokalne zespoły. Wypracowaliśmy koncepcję badania i pracy nad raportem, przedyskutowaliśmy schematy zróżnicowania celowej próby jakościowej, harmonogram badania i scenariusze wywiadów oraz ustaliliśmy zasady współpracy między zespołami lokalnymi. W październiku 2012 rozpoczęliśmy etap przeprowadzania wywiadów. Więcej o badaniu.
  • Członkowie NOU regularnie uczestniczą w dyskusjach na temat nauki, szkolnictwa wyższego i uniwersytetu jako goście lub paneliści, a także jako publicyści i autorzy analiz naukowych na ten temat.
  • Podjęliśmy także pierwsze działania na rzecz rozwinięcia współpracy międzynarodowej: z fińską siecią badaczy szkolnictwa wyższego MERI oraz Network of Universities from Capitals of Europe UNICA.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przy projektach NOU, do udziału w naszych akcjach i seminariach, a także do zgłaszania pomysłów działań, które chcieliby Państwo przeprowadzić przy pomocy i w ramach Nowego Otwarcia Uniwersytetu!

Zapraszamy także inne inicjatywy, zespoły badawcze i organizacje pozarządowe do wspólnych akcji i koalicji, jeśli nasze cele są zbieżne!

Zobacz także:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s